Jak vybrat klimatizaci do domu: Průvodce pro správnou volbu

Znáte ten pocit, kdy v horkých letních dnech netoužíte po ničem jiném, než je klimatizace? Nevíte si však rady, která je pro vaši domácnost ta nejlepší a nejúspornější? Existuje mnoho provedení klimatizací, a proto se vám pokusíme přiblížit, která by pro vás mohla být nejvhodnější.

Proč je důležité mít klimatizaci?

Asi největším důvodem, proč lidé klimatizaci pořizují, je její schopnost udržovat požadovanou teplotu v místnosti. Umí však také snížit vysokou vlhkost vzduchu, která může jinak způsobovat šíření plísní a alergenů. Ze zdravotního hlediska vám klimatizace může pomoci zabránit zdravotním problémům způsobeným přehřátím. Přečtěte si, jaká by měla být optimální teplota v bytě.

Typy klimatizací

Jaké jsou nejčastější typy klimatizací? 

  • Split klimatizace – patří mezi nejpoužívanější typ a je vhodná jak do bytů, tak do velkých hal. Představuje přístroj rozdělený na jednu vnitřní a druhou vnější jednotku, které jsou vzájemně propojené. Tyto systémy se často vyrábí se dvěma hlavními režimy: chlazení a topení. 

  • Multi-split klimatizace – dokáže chladit nebo vytápět více místností pomocí většího množství vnitřních jednotek připojených na jednu venkovní jednotku. Lze na ni připojit až 5 jednotek, proto je vhodná pro ty z vás, kteří potřebují vychladit více místností v domě. 

  • Mobilní klimatizace – ta odvádí teplý vzduch z místnosti skrz hadici, jejíž vývod se obvykle umisťuje do okna. Může se přesouvat z místnosti do místnosti, je levnější variantou a její montáž je snadná. Její nevýhodou však může být větší hlučnost.

Faktory ovlivňující výběr klimatizace

Mobilní klimatizace jsou tedy rozhodně výhodnější na spotřebu energií, avšak jejich výkon není takový jako u ostatních typů. Z hlediska designu záleží na vašich preferencích. Je zjevné, že náklady na instalaci budou vyšší u split systémů, ale také záleží na velikosti vašich prostor, do kterých chcete klimatizaci naistalovat. 

Jak vybrat správnou velikost klimatizace

Nevíte, jakou velikost zvolit? K výpočtu budete potřebovat znát objem místnosti v m3. Na každý m3 je potřeba 30 W chladícího výkonu. 1 kW pak představuje zhruba 3 400 BTU/hod. To znamená, že například místnost o velikosti do 50 m3 bude potřebovat klimatizaci s výkonem 5 100 BTU, do 75 m3 bude potřeba výkon 7 700 BTU a pro 110 m3 bude výkon 11 200 BTU. Pro menší místnosti do 50 m3 jsou vhodnější volně stojící zařízení, která lze přemístit. U větších prostor je vhodnější využít zabudované klimatizace, které mají větší účinnost a velmi tichý provoz.

Funkce a technologie moderních klimatizací

Pokud by pro vás byly základní funkce nedostačující, můžete si vybrat z moderních klimatizací, které nabízí i funkce, které zpříjemní jejich užívání. Může to být například:

  • Wi-Fi ovládání
  • tichý provoz
  • filtrace vzduchu a ionizace

Jak si vybrat odborníka na instalaci klimatizace

I když si už možná připadáte jako znalec, vždy je lepší pozvat odborníka, aby vám navrhl ideální řešení pro vaše prostory, díky čemuž zvýšíte pravděpodobnost své spokojenosti. 

Teď už se dokážete alespoň trochu orientovat v klimatizacích. Tak neváhejte a připravte se na léto. V naší nabídce si rozhodně vyberete tu ideální klimatizaci pro své potřeby. 

Potřebujete pomoct s výběrem nebo instalací kotle?

Jsme tu pro vás.