Čeká vás výměna kotle? Připravili jsme manuál, který vám pomůže získat Kotlíkovou dotaci!

Dostali jste se do situace, kdy jste nuceni vyměnit váš starý kotel, ale náklady vztahující se k pořízení nového jsou pro vás příliš vysoké? Využijte Kotlíkové dotace a zažádejte o státní příspěvek. Objasníme vám, kdy je výměna kotle povinná, kdo má na dotaci nárok i co musíte splňovat. Poté pro vás bude vyplnění žádosti hračka!

Starý kotel za nový, povinně do každé rodiny

Ve spoustě rodin a domácností najdete staré kotle na pevná paliva, které už nyní nevyhovují ekologickým předpisům. Z toho důvodu vznikl Zákon o ochraně ovzduší, který nařizuje povinnou výměnu nevyhovujících kotlů. Ze starých kotlů na pevná paliva by se mělo přejít na ekologičtější modely na podzim roku 2024. Vhodnou variantou by mohl by například kondenzační kotel, tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu. Nevyměnění kotle, a tím pádem porušení zákona bude pokutováno až do výše 50 000 Kč. Proto se radíme, nečekejte až do poslední chvíle.

Od podzimu 2024 budete moct mít doma pouze topidlo o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW, které splní parametry 3., 4. nebo 5. emisní třídy. Jestliže si nejste jistí, do jaké emisní třídy vaše nové topné zařízení spadá, stačí se podívat na výrobní štítek. Nemá-li vaše zařízení štítek, je velmi pravděpodobné, že je nevyhovující.

Díky programu Ministerstva životního prostředí, financovanému Evropskou Unií, si můžete zažádat o finanční příspěvek, který vám celou výměnu značně zlevní.

Kdo má nárok na dotaci?

Příspěvek je určen fyzickým osobám, které jako zdroj tepla používají kotel na pevná paliva s ručním přikládáním. Jinými slovy musíte topit kotlem, který spaluje například uhlí, koks, dřevo nebo brikety.

O Kotlíkové dotace může zažádat buď vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu či bytu. Jedná-li se o bytovou jednotku, musí mít samostatné vytápění.

Speciálním typem žadatele může být i osoba, která vlastní rekreační objekt a využívá ho k bydlení. Aby žadatel obdržel Kotlíkové dotace, musí vyplnit žádost včetně povinné přílohy.

Kotlíková dotace slouží pouze pokud vyměňujete neekologický kotel za:

Nevíte si rady, jak správně vybrat nové topné zařízení? Rádi vám poradíme.

Jak státní příspěvek využít?

Dotace se poskytují pouze na schválená zařízení, která splňují zákonné požadavky, o nichž jsme se zmiňovali výše. Žádosti vyřizují krajské úřady příslušné vašemu bydlišti, a tak stačí navštívit jejich webové stránky, formulář si stáhnout a vyplnit. Ovšem parametry kotle nejsou to jediné, co budou úřady při vyřizování žádosti brát v potaz. Aby vám byla dotace přiznána, musíte splnit i další povinné podmínky.

Co je třeba splnit, aby vám dotaci přiznali?

Základním kritériem, a základě kterého se bude kotlíková dotace poskytovat, je výše ročního čistého průměrného příjmu osoby žijící v uvedeném objektu.

Tento průměrný příjem nesmí přesahovat 170 900 Kč. Měsíční příjem tedy činí něco málo přes 14 000 Kč. Rodině, která má průměrný příjem na osobu vyšší než 14 000 Kč nebude žádost o dotaci uznána.

Lidé, kterým se žádost o dotaci odsouhlasí, dostanou příspěvek až do výše 95 % celkového nákladu. To znamená, že na pořízení nového kotle dostanou až 130 000 Kč. Nicméně konkrétní částky se odvíjí od typu kotle, který máte doma.

Pokud vaše domácnost není nízkopříjmová, nedosáhnete sice na 95% dotaci, ale můžete si při pořizování nového zdroje tepla ulevit alespoň o 50 %.

Pokud byste chtěli se získáním dotace pomoct, neváhejte se na nás obrátit

Potřebujete pomoct s výběrem nebo instalací kotle?

Jsme tu pro vás.