Co to je rekuperace a jaké výhody vám přinese?

Rekuperace je inovativní technologie, která vám ušetří náklady na vytápění a zároveň sníží ekologickou stopu. Jak to funguje? Díky schopnosti opětovně získávat teplo a energii z místnosti, vám umožní dosáhnout ideálního klimatu v domě a zároveň už nikdy nebudete mít nouzi o čerstvý vzduch.

Jak rekuperace funguje?

Systém rekuperace je založený na principu zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu (vzduch odváděný z vnitřních prostor). Nejdříve se odpadní vzduch zachytí a rekuperační jednotka přivede čerstvý vzduch zvenčí. Díky tomuto
procesu dochází k minimálním ztrátám tepla, které by jinak při běžném větrání nastaly. Rekuperace udrží stálou teplotu uvnitř domu, takže v zimě bude čerstvý vzduch teplejší a v létě se přebytečné teplo naopak odstraní. 

Účinnost rekuperace

Účinnost zpětného získávání tepla může být ovlivněna různými faktory, jako jsou typ rekuperačního zařízení, konstrukce budovy a spousta dalších. Vyjadřuje se procentuálně a u běžně dostupných vzduchotechnických zařízení se pohybuje od 30 % do 90 %. Účinnost nad 60 % se považuje za dobrou a u moderních rekuperačních systémů nad 80 % za špičkovou. Čím vyšší je účinnost, tím výrazněji přispěje k úsporám energie a snižování emisí CO2.

Obvykle se rozlišují dva způsoby rekuperace:

Decentrální

Rekuperace má oddělená rekuperační zařízení v každé místnosti zvlášť. Může být efektivnější v menších prostorech a výhodou je nezávislý provoz jednotek.

Centrální

Rekuperace má jedno centrální zařízení a rozvody vzduchu po celém objektu. Má snazší údržbu a často dosahuje vyšší účinnosti, protože se lépe přizpůsobuje různým podmínkám v budově.

Výhody rekuperační jednotky

  • Čerstvý vzduch bez otevřených oken
  • Úspora energie
  • Snížení koncentrace radonu
  • Redukce vlhkosti a plísní
  • Jemné filtry pro eliminaci prachu a pylů

Kam se hodí rekuperační systémy?

Rekuperaci využijete kdekoliv, kde potřebujete regulovat teplotu vzduchu a zvýšit jeho kvalitu. Instaluje se do kancelářských budov, bytových domů, škol, zdravotnických zařízení a spousty dalších budov, které se navrhují s důrazem na energetickou účinnost. Je obzvlášť vhodná v místech s chladným nebo horkým podnebím, kde je vyšší možnost ztráty tepla nebo chladu.

Na kolik vás rekuperační jednotka vyjde?

Ceny za decentrální systém se pohybují okolo 70 000 Kč, za složitější centrální systémy i s rozvody a stavebními úpravami se ceny pohybují kolem 200 000 Kč. Vždy však záleží na typu rekuperační jednotky s ohledem na účinnost a další okolnosti.

Pokud přemýšlíte o koupi rekuperační jednotky, rozhodně neváhejte. Je to skvělá technologie, která vám zlepší kvalitu života a zároveň je šetrná k planetě. Jestli nevíte, který systém vybrat, nebo jak rekuperaci do domu nainstalovat, obraťte se na nás a my vám se vším rádi pomůžeme.

Přečtěte si také:

Potřebujete pomoct s výběrem nebo instalací kotle?

Jsme tu pro vás.