Druhy podlahového topení a jejich přednosti

podlahové vytápění a tepelné čerpadlo

Výhody podlahového topení jsou nesporné, proto ho v posledním desetiletí volí čím dál více domácností. Přečtěte si, jakým způsobem vám podlahové topení ušetří finance a prostor. Do místnosti totiž nemusíte umísťovat radiátory, které zbytečně zabírají místo.

Na jakém principu funguje podlahové topení?

Jedná se o důmyslný systém topných kabelů, rohoží, trubek a fólií, které vyrábějí sálavé teplo a nacházejí se pod podlahou. Tento druh topení zajistí, že už nikdy nepocítíte chlad od nohou. Zprvu se ohřeje podlaha, která začne předávat teplo vzduchu a následně zahřeje celou místnost. I když bude teplota vzduchu v místnosti nižší, tak pocitově vám bude tepleji než při topení radiátory.

Běžné radiátory versus podlahové topení


Běžné radiátory mají mnohem menší ohřevnou plochu, a tak déle trvá, než se vyhřeje celý prostor. Musí se také zahřát na vyšší teplotu. Oproti tomu podlahové topení nabídne rovnoměrné vytápění a velkou vytápěcí plochu. Samotná podlaha je topením, a proto stačí menší teplota k vyhřátí. V tom se nachází ta nejhlavnější úspora oproti radiátorům.

Kombinace podlahového topení a plynového kotle

Většina plynových kotlů je kombinovatelná s podlahovým vytápěním. Aby vznikla souhra těchto dvou prvků, opatřete kotel třícestným směšovacím ventilem a bezpečnostním termostatem. Ventil se postará o požadovanou vstupní teplotu.

Máte otázky ohledně kombinace plynového kotle a podlahového vytápění? Naši odborníci zodpoví všechny vaše dotazy.

Kombinace podlahového vytápění a tepleného čerpadla

Spojení tepelného čerpadla a podlahového topení je energeticky výhodné. Fungují v optimálních teplotách, a tím jsou provozní náklady nižší. Oproti radiátorům ušetříte minimálně 30 % energie k vytápění. Podlahové topení využívá vodu zahřátou na 35 °C. Voda v radiátorech se obvykle vytápí až na 80 °C. Z toho vyplývá, že čím je nižší teplota topné vody, tím větší budou úspory. Nenechte se odradit vyšší vstupní investicí, neboť se vám v průběhu let vrátí.

Druhy podlahového vytápění

Můžete vybírat ze dvou typů:

 • Elektrické podlahové topení
 • Teplovodní podlahové topení

Elektrické podlahové topení

Elektrické podlahové topení se dá jednoduše položit v každé místnosti. Na velkých plochách se používají tepelné rohože, a tak nehrozí žádné překroucení kabelů. V menších a atypických místnostech se využívá systém topných kabelů, které se upevní v rohoži. Elektrické vytápění se nainstaluje mnohem jednodušeji než teplovodní. Každý elektrický okruh musí mít samostatný jistič.

Výhody a nevýhody elektrického podlahového topení

Výhody

 • Nižší pořizovací náklady
 • Jednoduchá instalace
 • Rychlá regulace teploty
 • Možnost nastavení různých teplot v jednotlivých místnostech
 • Dlouhá životnost

Nevýhody

 • Vyšší provozní náklady, které závisí na cenách elektrické energie
 • Lepší využití v nízkoenergetických domech a novostavbách, kde nedochází k úniku tepla

Teplovodní podlahové topení

Teplovodní podlahové topení funguje na principu plastových trubek, ve kterých proudí ohřátá voda. Zprvu se ohřeje voda, která předá teplo podlaze. Od podlahy začne teplo sálat a ohřeje vzduch. Trubky se zalijí litým betonem či anhydritem, na který se položí podlaha. Topení vyniká svými kumulačními vlastnostmi, a tak teplo udrží po delší dobu, i když ho vypnete. Můžete ho kombinovat téměř s jakýmkoli zdrojem vytápění.

Výhody a nevýhody teplovodního podlahového vytápění

Výhody

 • Nižší provozní náklady
 • Akumulační vlastnosti
 • Vhodné do všech domů
 • Dá se připojit na jakýkoli zdroj tepla

Nevýhody

 • Vyšší pořizovací náklady
 • Menší možnosti regulace
 • Náročnější instalace

Jakou podlahu zvolit na podlahové topení

Zda bude podlaha vhodná pro podlahové vytápění, určuje tepelný odpor podlahy. Čím vyšší odpor má podlaha, tím větší musí mít topné těleso výkon. Zvyšuje se tak spotřeba energie. Vhodnými podlahami jsou vinylová podlaha, kamenná i keramická dlažba a laminátová podlaha. Disponují nízkým tepelným odporem a dobrou vodivostí.

U dřevěných podlah dochází k objemovým změnám, a tak nejsou příliš vhodné. Na podlahové topení se nehodí měkké dřeviny jako smrk a javor. Pokud se rozhodnete pro koberec, zaměřte se na jeho tloušťku. Čím vyšší bude výška koberce, tím méně bude účinné podlahové topení. Dalším podmínkou je přilepení koberce k podloží, jinak topení nebude účinné. Samotná vodivost u koberců je velice nízká.

Shrnutí

Podlahové topení přinese mnoho užitku. Dá se kombinovat skoro se všemi druhy podlah a téměř všemi zdroji tepla. Nezabírá v místnosti místo, a tak vám vznikne větší prostor pro vytvoření útulné domácnosti. Z ekonomického hlediska se vám pořízení podlahového vytápění vyplatí do budoucna, jelikož šetří finance.

Potřebujete pomoct s výběrem nebo instalací kotle?

Jsme tu pro vás.