Máte zapnuté topení, ale to nehřeje? Pokud na něj sáhnete, tak je pouze vlažné nebo skoro studené? Slyšíte podivné zvuky? Pokud jste téměř na všechny otázky odpověděli ano, tak diagnóza zní jednoduše – zavzdušněné topení.
Jak poznáte zavzdušněné topení?
Zima hlásí o slovo a teploty přes noc začaly klesat pod nulu. Přišel čas naplno rozjet topnou sezónu.
Pokud zapnete topení a zjistíte, že radiátor nesálá teplo, i když kotel jede na plné obrátky, pravděpodobně se potýkáte se zavzdušněným topením.
Zavzdušněné topení nezahřeje vzduch v místnosti a navíc účet za teplo bude mnohem vyšší než u plně funkčního vytápění. Budou vás i obtěžovat specifické zvuky jako je šplouchání, klepání i bublání uvnitř radiátorů a trubek.
Za problémy s topením může i zavzdušněný kotel. Pokud váš kotel chřadne, my ho vyléčíme!
Kdy a jak často odvzdušňovat topení?
Správný čas, kdy máte zbavit topení vzduchu, je určitě před zahájením topné sezóny. To, že radiátory netopí, zjistíte leckdy až po otočení kohoutku, kdy se radiátory nezahřejí na příjemnou teplotu. Poté se doporučuje udržovat tříměsíční interval odvzdušňování. Doba můžeme být i kratší, ale řiďte především signály. Pokud topení vydává zvláštní zvuky, popadněte nářadí a vrhněte se na odvzdušnění dříve.
Co vám nesmí chybět k odvzdušnění
Teď už víte, jak poznáte chřadnoucí topení. Než vyrazíte na samotný akt odvzdušnění, připravte si:
- Nádobku na odkapávající vodu
- Savý hadr či jakoukoli utěrku, která vsákne vodu
- Odvzdušňovací klíč pro radiátory (můžete ho nahradit vhodným šroubovákem)
Máte připravené pomůcky? Můžeme tedy začít!
Nejdříve budete odvzdušňovat níže položené radiátory. Začnete tedy v přízemí či suterénu a bude pokračovat do pater položených výš.
Na radiátoru najdete odvzdušňovací ventil. Pod něj rozložte hadřík, který zachytí případnou unikající vodu. Povolte ventil na topení pomocí odvzdušňovacího klíče či šroubováku. Ihned pod ním podržte nádobku, kam bude později vytékat voda. Z ventilu může unikat teplý vzduch, proto dejte pozor, abyste se neopařili.
Až začne z radiátoru unikat voda, je to znamení, že veškerý vzduch je z radiátoru pryč. V tu chvíli bylo odvzdušnění úspěšné a ventil můžete uzavřít.
Odvzdušnění proběhlo, ale topení stále netopí?
Po odvzdušnění zapněte topení. Vyčkejte hodinu, aby se radiátory dostatečně zahřály. Pokud na nich naleznete chladná místa či hřejí nedostatečně, budete muset celý proces zopakovat.
Vsaďte na jistotu a obraťte se na odborníky
Příčinou chladných radiátorů nemusí být pouze jejich zavzdušnění. Pokud netopí, může být závada i v samotném plynovém kotli. Než zahájíte topnou sezónu, pozvěte si odborníka na plnohodnotný servis. Naši profesionálové prověří každou část, aby váš kotel nechřadl.