Druhy plynových kotlů
Zorientujte se ve výběru kotle pomocí následujících otázek.
Jakou značku plynového kotle si vybrat?
Otázka, na kterou se při výběru kotle ptáte jako první. Paradoxně, značku kotle můžete řešit až v poslední fázi výběru. Upřesněním níže uvedených parametrů vám mnohé značky vypadnou a favorita si vyberete následně. Sahejte po ověřených výrobcích jako jsou Viessmann, Vaillant, Buderus, Junkers, Protherm, Baxi nebo Weishaupt. Neváhejte výběr zkonzultovat s odborníkem.
Váháte, jakou značku kotle tvolit?
Na zemi, nebo na zdi?
-
Nástěnný kotel
Kotel je zavěšen na zdi. Obvyklá forma užívaná ve většině domácností.
-
Stacionární kotel
Kotel stojí na zemi. Hodí se do místností se sníženým stropem (sklepy, podkroví…).
Kotel jen na vytápění, nebo i ohřev vody?
Kotel může sloužit pouze k vytápění domácnosti nebo i k ohřevu teplé užitkové vody (buď průtokovým ohřevem nebo ohřevem vody v externím zásobníku).
-
Atmosférický kotel
Atmosférické nebo turbo plynové kotle se používaly dřívei. Nyní výrobci na českém trhu dodávají pouze kondenzační kotle.
Starší typy kotlů nevyžadovaly připojení na odpad. Kondenzační kotle (viz níže) ho vyžadují. Při výměně starého topného plynového kotle za nový kondenzační kotel je třeba počítat s připojením na odpad.
-
Kondenzační kotel
Kondenzační kotel zefektivňuje spalovací proces. Díky jeho účinnosti a nižším emisím jeho instalací šetříte zemní plyn i svou peněženku. Kondenzační kotel zužitkuje i teplo ze spalin, které tak neodchází komínem ven. Využívá kondenzaci vodní páry, kdy je teplota spalin snižována opětovným zahříváním vytápěcí vody, která se vrací z z vytápěcího systému. Čím nižší teplotu mají spaliny, které odchází komínem, tím více tepla zůstává v domě. Účinnost kondenzačních kotlů dosahuje až 98 %, spotřebují až o 30 % méně plynu než klasické plynové kotle a díky tomu jsou vhodnou alternativou pro každou domácnost i firmu.
-
Kombinovaný plynový kotel
Kombinovaný plynový kotel slouží kromě vytápění domácnosti i k ohřevu vody.
Kotel s průtokovým ohřevem teplé vody ohřívá právě protékající vodu během samotné spotřeby vody. Výhodou je úspora místa i financí: jeho pořizovací cena je oproti zásobníku nižší. Nevýhodou je, že při více odběrech najednou (tekoucí umyvadlo, sprcha, vana) může docházet k poklesu teploty vody. Hodí se do menších bytů, kde se hodí každý metr prostoru navíc.
Kotel s vestavěným zásobníkem teplé vody. Tyto kotle mají zabudovaný menší zásobník, díky čemuž nejsou o moc větší než kotle bez zásobníku. V případě menšího odběru vody (mytí rukou) pokryjí spotřebu ze zásobníku, v případě většího odběru vody (vana) přepnou na průtokový ohřev.
Kotel s externím zásobníkem teplé vody průběžně ohřívá vodu v zásobníku. V případě vhodně zvolené velikosti zásobníku nedochází k náhlému poklesu teploty vody. Velikost zásobníku tedy dobře promyslete a konzultujte s odborníkem, aby vám kotel neustále poskytoval dostatek teplé vody. Nevýhodou oproti průtokovému ohřevu je vyšší pořizovací cena a nárok na prostor pro zásobník. Je vhodný do rodinných domů nebo větších bytů.
Jaký zvolit výkon kotle?
Jaký zvolit výkon kotle? Čím větší plocha nemovitosti a horší izolace (zateplení), tím větší výkon kotle ke kvalitnímu vytápění budete potřebovat. Pro novější domy s dobrou izolací je potřeba výkon zhruba 35 – 40 Wattů na metr krychlový, pro starší domy bez tepelné izolace zhruba 70 – 80 Wattů na metr krychlový.
Máte přístup k zemnímu plynu?
Pokud je v místě, kde stojí vaše nemovitost, zaveden zemní plyn, máte vyhráno. Zažádáte o zřízení plynové přípojky a plyn čerpáte přímo ze sítě. Pokud přístup k plynu nemáte, nezoufejte. Topit můžete propanem (LPG) – v tomto případě je nutné zřídit nádrž na palivo. Zvolit můžete i jiný zdroj tepla, např. tepelné čerpadlo nebo elektrický kotel.
Energetický štítek
Energetický štítek vás informuje o hospodárnosti kotle, energetické třídě, výkonu kotle a hlučnosti. Vybírejte kotle s třídou energetické efektivity A a vyšší, které vám zajistí hospodárnost i ekologičnost.