Pořídili jste si klimatizaci, ale nevíte, kam ji umístit, aby byl její výsledek co nejúčinnější? Pomůžeme vám zjistit, kam jednotlivé typy nainstalovat tak, aby do prostoru nejlépe zapadly a zároveň ochladily celou místnost.
Co vše může ovlivnit umístění klimatizace?
Každý typ klimatizace má jinou technickou specifikaci, vlastnosti i design a hodí se do jiného prostoru. Klimatizaci tak vybírejte opravdu pečlivě, nejlépe se zkušeným odborníkem. Pokud klimatizace nebude na správném místě, může například zapříčinit nižší účinnost. Je tedy důležité vědět, kam jednotlivé typy klimatizací správně nainstalovat.
Kam umístit jednotlivé typy vnitřních jednotek?
V domácnostech nejčastěji najdete nástěnnou klimatizaci, která je účinná a zároveň vypadá skvěle. Instaluje se na zeď, nejlépe 10 cm pod strop. Čím výše klimatizaci umístíte, tím lépe ochladí místnost. Dejte si však pozor, aby stěna, na kterou vnitřní jednotku instalujete, byla dostatečně pevná.
Ideální je, klimatizaci umístit doprostřed kratší zdi v místnosti. Je také dobré, vyhnout se prostoru nad postelí, pohovkou a pracovním stolem, abyste předešli bolesti hlavy, či krku. Při výběru místa myslete i na to, aby vzdálenost mezi vnitřní a venkovní jednotkou byla co nejmenší. Můžete tím snížit své náklady.
Další typy vnitřních jednotek
Vedle nástěnných klimatizací existují i další typy vnitřních jednotek. Pojďme si je představit.
- Kazetové klimatizace – instalují se do stropních podhledů a jsou zavěšené pomocí závitových tyčí.
- Konzolové klimatizace – neboli parapetní se instalují stejně jako radiátory.
- Podstropní klimatizace – instalují se na stropní konstrukci do rohů místnosti či úzkých prostor.
- Okenní klimatizace – ty se jednoduše umístí do otvoru okna.
- Vzduchové clony – oddělují vnitřní a vnější prostředí a najdete je nejčastěji tam, kde jsou stále otevřené dveře (ve vstupních halách, čekárnách atd.).
Obecně platí, že klimatizace by měla být v dobře větraném a na snadno přístupném místě, aby okolo sebe měla dostatek prostoru. V její bezprostřední blízkosti by neměla být televize či rádio. Foukání vzduchu totiž může rušit svým šumem nebo dokonce zkreslovat obraz. Vyvarujte se také místu, kde se nachází zdroj tepla, jako je radiátor.
Venkovní jednotky
Už víte, kam umístit jednotlivé typy vnitřních klimatizací, ale jak jsou na tom venkovní jednotky? Ty můžete instalovat v podstatě kdekoliv v exteriéru. Nejčastěji se umisťují na střechu, terasu nebo zahradu. Můžete je dát i na půdu, méně často se taky umisťují do sklepa. Při instalaci na dům se vyvarujte zdi, která je vystavována přímým nárazům větru, deště či sněhu, aby se klimatizace neničila.
Obraťte se na odborníky
Ať už vás zaujal jakýkoliv typ klimatizace, poraďte se se zkušeným specialistou, který s vámi vybere to nejvhodnější řešení. Máte-li dotazy, ozvěte se nám, rádi vám klimatizaci vybereme, nainstalujeme a zprovozníme.