Správně zvolená teplota má vliv na pracovní výkon a zdravotní stav člověka. Ovlivňuje jeho produktivitu a má vliv na celkové zdraví. Jaká je tedy ta správná teplota a vlhkost prostředí? To se dozvíte v následujícím článku.
Zlatá střední cesta
Blíží se topná sezóna a v každé domácnosti začíná debata o ideální teplotě v bytě i domě. Pokud na termostatu pravidelně nastavujete teplotu nad 23 °C, zaděláváte si na zdravotní obtíže. Když teplota v místnosti přesáhne tento hraniční bod, vzduch se začne zbavovat veškeré vody. Nízká vlhkost způsobí vysušování sliznic, které jsou pak náchylnější k onemocněním.
Každá místnost má svoji ideální teplotu
V noci, když spíte, tělo spotřebovává méně energie, proto teplotu v ložnici udržujte v rozmezí od 17 do 19 °C. Spánek bude mnohem příjemnější a načerpáte dostatek energie, než když se v přetopené místnosti začnete přehřívat.
V koupelně je naopak vyšší teplota žádoucí. Kdyby zde teplota klesla pod 22 stupňů, pak hrozí riziko nachlazení.
V dětském pokoji teplotu regulujte. Přes den, kdy si děti v pokojíčku hrají nebo se vzdělávají, natavte 20 až 22 °C. V noci teplotu snižte na 19 °C, bude se jim krásně spát a nebude je sužovat nekomfortní prostředí.
Změřte vlhkost v místnostech
Ve vysoké vlhkosti si libují plísně a bakterie, jež mohou zhoršovat život astmatikům, ale i zcela zdravým lidem.
Optimální vlhkost v domácnosti v zimním období činí od 45 do 60 %. Pokud překročí hranici 70 %, hrozí již zmiňované zdravotní problémy, ale i loupání omítky, zatuchlý vzduch a orosená okna.
Pusťte dovnitř svěží vzduch
Pravidelným větráním vpouštíte do domu čerstvý vzduch, který se nejen lépe dýchá, ale regulujete jím i vzdušnou vlhkost. S pravidelnou výměnou vzduchu vám pomůže i rekuperátor, který odvádí vzduch z vnitřních prostor a přivádí nový s teplotou okolo 16 °C i v zimě. Redukuje vlhkost i alergeny přirozeně se vyskytující v ovzduší. Pokud vás tyto škodliviny dráždí, věřte, že s rekuperátorem bude dýchaní mnohem příjemnější.
Jak ušetřit na vytápění?
Spolu s nadcházející topnou sezónou přicházejí i obavy z cen za energie. Pokud si pořídíte tepelné čerpadlo, starosti můžete hodit za hlavu. Tento druh vytápění nabízí bezkonkurenční výhody. Počítejte s vyšší vstupní investicí, ale z dlouhodobého hlediska je tento druh velice výhodný. Čerpadlo využije 75 % energie z okolí a 25 % z elektrické sítě. V případně pořízení tepelného čerpadla získáte levnější sazbu elektrické energie, kdy budete čerpat 20 hodin v nízkém tarifu. Navíc neohrozíte přírodu, neboť se jedná o zařízení s ekologickým přesahem.
Nezapomeňte na plynový kotel
Než začnete využívat plynový kotel naplno, dopřejte mu pořádný servis. Během kontroly technik prověří těsnost rozvodů a celkovou kondici, na které závisí spotřeba plynu. Tato péče je mnohdy podmíněná zárukou samotného výrobce kotlů a všeobecnými podmínkami pojišťoven, u kterých máte uzavřenou pojistnou smlouvu na majetek.
Jak ušetřit za vytápění?
Pokud váš starý kotel dosloužil, zvažte i jinou alternativu vytápění. Vstupní investice do nového plynového kotle je mnohem menší než do tepelného čerpadla. Z dlouhodobého hlediska je provoz plynového kotle finančně náročnější.
Další alternativou může být i klimatizace. V létě vám pomůže překlenout ta největší vedra a v zimě si s ní přitopíte. Využijete ji tak během celého roku.
Teď už víte, že optimální teplota v bytě se různí dle místností. Teplota by ale nikde neměla překročit 23 °C. Ideální vlhkost se pohybuje v zimních měsících od 45 do 65 %.